Facebook Twitter
  • 2,350 Ders
  • 345,680 Üye
  • 22,056,462 Soru indirilme

Lisans Yerine Önlisans Diploması

Açıköğretim lisans bölümlerinde okuyan öğrencilerin 4 yıllık eğitimi tamamlamadan okuldan ayrılmaları durumunda ön lisans diploması alma hakları bulunmaktadır. Hangi öğrenciler lisans diplomasından vazgeçip önlisans diploması talebinde bulunabileceker.

 

Dört yıllık fakültede okuyorum, önlisans diploması almak istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

Öğretim süresi 4 yıl olan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri lisans bölümü öğrencilerinden, ilk dört yarıyılından en az 120 ECTS kredilik ders alarak, başarılı olan, FF, YZ ve DZ notu olmayan, Genel Not Ortalaması en az 2,00 olan ve diğer yükümlülüklerini yerine getirenler, bölümden kaydını sildirmek koşuluyla önlisans diploması alabilirler.


Sınav sonuçlarının açıklandığı tarihten itibaren 10 gün sonra, herhangi bir AÖF bürosuna, "kaydınızın silinerek önlisans diploması düzenlenmesi isteğini açıkça belirten" imzalı, adresli dilekçeniz ve öğrenci kimlik kartınız ile bizzat başvurmanız gerekmektedir.

Başvuru dilekçeniz ve öğrenci kimlik kartınız AÖF bürosunca incelenecek ve uygun bulunması hâlinde önlisans diploması düzenlenmek üzere başvurunuz işleme alınacaktır.

AÖF bürosuna başvurduktan 15 gün sonra hazır olacak diplomanızı, bağlı olduğunuz AÖF bürosundan imza karşılığında alabilirsiniz.

Diplomalar posta ile gönderilmez, mezunların kendisine veya yasal vekiline verilir. Bunun dışında hiç kimseye verilmez.

Hazırlanan önlisans diplomasındaki kimlik bilgilerinin doğruluğunun kontrol edilebilmesi için, diplomanızı teslim alırken kimlik bilgilerinizi gösteren resmî bir belgenin yanınızda bulunması gerekmektedir.


Öğrenim görmüş olduğum lisans bölümünden önlisans diploması almam halinde okuduğum bölümün adı önlisans diplomamda ne yazacak?

Dört yıllık fakültede öğrenim görmekte iken ilk dört yarıyılın tüm derslerin tamamından başarılı olup kayıt sildirerek önlisans diploması almak istemeniz halinde ilgili fakülteye ait önlisans diploması düzenlenmektedir.


Lisans programından önlisans diploması almak isteyen öğrencilerin mezuniyet tarihi nasıl belirlenmektedir?

Önlisans diploma tarihi öğrencinin ilk dört yarıyılın tamamından başarılı olduğu sınavları takip eden ilk resmi iş günü olarak verilmekte.

Diplomanın arka yüzünde ise “Kayıt Silme Tarihi” ve “Diploma Düzenleme Tarihi” bilgileri yer almaktadır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu Yenile