:
Açıköğretime Dikey Geçiş ve Fark Dersleri Facebook Twitter
  • 2,350 Ders
  • 345,680 Üye
  • 22,056,462 Soru indirilme

Açıköğretime Dikey Geçiş ve Fark Dersleri

 

acikogretime-dikey-gecis

 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu mezunları ile Açıköğretim Ön Lisans mezunlarının diplomalarını 4 yıllık Lisans eğitimine tamamlamalarına "Dikey Geçiş" denilmektedir.  Bu durumda olan öğrenciler Açıköğretime kayıtlarını Dikey Geçiş Kayıt Döneminde sınavsız olarak yapabilmektedirler.

 

* Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine sınavsız Dikey Geçiş kapsamında kayıt için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girme şartı bulunmamaktadır.

 

2 yıllık önlisans mezunları Dikey Geçiş kapsamında mezuniyet alanlarına göre açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin 5. yarıyılına doğrudan veya 5. yarıyılına fark dersler alarak kayıt için başvurabilirler.

 

Dikey Geçişe Kayıtlar

Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerindeki lisans bölümlerine Dikey Geçiş kapsamında kayıt yaptıracak adayların işlemleri“İnternet Başvuru” ve “AÖF Bürolarından Kayıt” olmak üzere iki aşamalı gerçekleştirilecektir.

 

2014-2015 öğretim yılı için planlanan internet başvuru ve kayıt tarihleri aşağıda verilmiştir.

  

İnternet Başvuru Tarihi  29 Eylül - 17 Ekim 2014
AÖF Bürosundan Kayıt Tarihi  29 Eylül - 17 Ekim 2014
AÖF Bürosundan Mazeretli Kayıt Tarihi          16 - 17 Ekim 2014

 

Adaylar, http://kayit.anadolu.edu.tr  internet başvuru sitesinin ana sayfasındaki “Dikey Geçiş” linkine tıklayarak başvurularını gerçekleştireceklerdir. 

 

Hangi Bölümlere Dikey Geçiş Yapılabilir.

Meslek Yüksek Okulu ve Açıköğretim Önlisans mezunları dikey geçiş ile başvurabilecekleri bölümler şunlardır.

Çalışma Ekonomisi

İktisat

İşletme

Kamu Yönetimi

Konaklama İşletmeciliği

Maliye

Uluslararası İlişkiler 

Sosyoloji

 

Dikey Geçişlerde Yabancı Dil Dersleri

Dikey geçiş ile kayıt yaptıran öğrenciler önlisans programında almış oldukları Yabancı Dil dersi nedeni ile lisans programında 5 ve 6. yarıyıllardaki Yabancı Dil I ve Yabancı Dil II derslerinden sorumlu tutulmayacaklardır. Bu öğrenciler, 7 ve 8. yarıyıllardaki Yabancı Dil III ve Yabancı Dil IV derslerinden ise sorumlu tutulacaklardır.

 

Dikey Geçişlerde Türk Dili Dersleri

Aynı şekilde Türk Dili dersini önlisans programında almış olduklarından lisans programındaki 7 ve 8. yarıyıllardaki Türk Dili I ve Türk Dili II derslerinden sorumlu tutulmayacaklardır.

 

Dikey Geçişlerde Ders Muafiyeti Var mı ?

Öğrenciler yukarıda açıklanan Yabancı Dil ve Türk Dili dışında kalan dersleri daha önce önlisans programında almış dahi olsalar 5, 6, 7 ve 8. dönem derslerinin tamamını almak zorundadırlar.

 

Öğrenciler mezun oldukları ön lisans bölümlerine göre hazırlık derslerini almadan doğrudan 3. sınıfdan başlayabilecekleri gibi hazırlık dersleri ile 3. sınıf derslerini birlikte alarak da eğitimlerine başlayabilmektedir. Bu farklılık bölümlere göre değişmekle birlikte açıköğretim fakültesi tarafından ilan edilen listelere göre;

 

Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerindeki Lisans Bölümlerinin 5. Yarıyılına Doğrudan Başvuru Yapabilecek Önlisans Mezuniyet Alanlarının Listesi

 

Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerindeki Lisans Bölümlerinin 5. Yarıyılına Fark Dersleri Başvuru Yapabilecek Önlisans Mezuniyet Alanlarının Listesi

 

 

Yorumlar  

#20 0 arzu deniz 21-08-2015 22:52
Merhaba, ben iki yillik bankacilik ve sigortacilik mezunuyum, dgs ye girdim ve ea puanim 237. Bolumumu iktisata tamamlamak istemem halinde kac yil okuyacagim ve derslerle ilgili bir bilginiz varsa lutfen paylasir misiniz, simdiden cok tesekkur ederim, kolay gelsin
Alıntı
#19 0 Ahmet hurican 08-03-2015 12:18
Açıköğretim dikey geçiş hakkında bilgisi olan varmı
Alıntı
#18 0 ZEKERİYA ESENDERE 20-10-2014 17:43
selam sayın yetkili
ben iktasat dikey geçiş kaydı yaptırdım
fark dersleri alıyorumfark dersleri ve diper dersleri özet olarak sitenizden alabileceğim bir yer varmı
kitaplar siz de takdir ederseniz ki çok tefarruatlı

tsk ederim yardımlarınız için
Alıntı
#17 0 Hedef AÖF 14-10-2014 17:20
Sosyal bilimler mezunu, sosyoloji bölümüne direkt kayıt yaptırabilir.
Dikey Geçişi ile doğrudan geçiş yapılabilecek bölümler için,
http://hedefaof.com/blog/entry/327-327-dikey-gecisle-dogrudan-baslayacak-bolumler
Alıntı
#16 0 yılmaz seven 14-10-2014 14:15
sosyal bilimler mezunuyum.sosyoloji bölümüne kayıt yaptırmak istesem fark dersleri alacak mıyım?
Alıntı
#15 0 Hedef AÖF 10-10-2014 22:58
Gamze hanım Tek Ders sınavına mezun olabilecek durumdaki tek dersi olan öğrenciler girebiliyor. Şimdi sizin durumunuzu düşünürsek Tek ders sınavına girememe durumunuz var şöyle ki, eğer Güz döneminden ve bahar döneminden bütün dersleri verdiniz tek bir dersiniz kaldı oda bahar döneminden ve 2. sınıf dersi, fakat siz bu dersi daha önce almadığınız için tek ders sınavına giremezsiniz.
Tek ders sınavına ancak bir dersi alan ve bu dersten başarısız olanlar girebilir.
Eğer bahar döneminde 1 sınıf dersi almayıp kredinizi 2 sınıf dersleri ile doldurursanız, (Bu mümkün mü bilmiyorum) alamadığınız ama daha önce başarısız olduğunuz dersden tek ders sınavına girebilirsiniz.
Alıntı
#14 0 gamze 10-10-2014 22:10
merhaba aöf ilahiyat 2 sınıfdayım 1 sınıf altdan dersimlerim var 2 sınıfın güz dönemine kredim yetiyor ama bahar dönemine 45 krediyi geçiyor yetmiyor şimdi ben ne yapabilirim dönemimide uzatmak istemiyorum ne yapcam sadece tek dersim kalıyor tek ders sınavı bu şekilde kredi yetmiyenler girermi benim asıl amacım dgs sınavına zamanında girmek ve üniversiteye kayıt yaptırmak ve dönemimi bir ders yüzünden uzatmamak eğer dönemim uzarsa dgsye girsem kazansam bile kayıt yaptıramıyormuşum bir yerden duydum doğru mu acaba lütfen cevab verin şimdiden teşekkürler.
Alıntı
#13 0 Site Denetçisi 10-10-2014 17:27
Geçiş yapabileceğiniz bölümler yukarıda belirtilmiştir Merve hanım.
Alıntı
#12 0 Site Denetçisi 10-10-2014 17:26
Halil bey sorunuzun cevabı konuda belirtildiği gibi:

Dikey Geçişlerde Ders Muafiyeti Var mı ?
Öğrenciler yukarıda açıklanan Yabancı Dil ve Türk Dili dışında kalan dersleri daha önce önlisans programında almış dahi olsalar 5, 6, 7 ve 8. dönem derslerinin tamamını almak zorundadırlar.
Alıntı
#11 0 merve 10-10-2014 16:45
ben tekstil teknolojisi bölümü mezunuyum dikey geçiş yapabiliyomuyum ?
Alıntı

Yorum ekle

Güvenlik kodu Yenile

Video Dersler