:
Açıköğretim Fakültesi İnternet Başvuru Nasıl Yapılır Facebook Twitter
 • 2,350 Ders
 • 345,680 Üye
 • 22,056,462 Soru indirilme

Açıköğretim Fakültesi İnternet Başvuru Nasıl Yapılır

1580461

 • 2010-2011 ÖĞRETİM YILI İNTERNET BAŞVURU KILAVUZU 
 • Başvuru ve kayıt işlemlerinden önce bu kılavuzun tamamını okuyunuz.
 • Kayıtlar 20 Eylül – 15 Ekim 2010 tarihleri arasında “İnternet Başvuru” ve “AÖF Bürolarından Kayıt” olmak üzere iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek ve kayıt tarihleri kesinlikle uzatılmayacaktır. Bu tarihler arasında İnternetten başvuru yapan ancak kaydını yaptırmayan adaylar, sonradan kayıt için herhangi bir hak iddia edemez, mazeret ileri süremez ve kayıt hakkını kaybederler.
 • İnternetten başvuru yapmayanlar kayıt yaptıramazlar. İnternetten başvuru yapmanız kayıt için yeterli değildir. İnternetten başvuru yaptıktan sonra istenen diğer kayıt belgeleri ile AÖF bürolarında kaydınızı yaptırınız.

    

AÇIKÖĞRETİM ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME MERKEZİ 

Bu kılavuzdaki başvuru adımlarına göre başvuru işleminizi gerçekleştirirken programın açılmaması, başvuru sayfalarında ilerleyememe, yazıcıdan döküm alamama gibi teknik sorunları, kayıtlar ve öğrencilik hizmetleri ile ilgili sorularınızı mesai günleri içinde; 09.00 ile 17.30 saatleri arasında aşağıda verilen telefon numarasına iletebilir veya e-posta ile bilgi alabilirsiniz. İstanbul ve Eskişehir’den arayan öğrenciler 444 10 26 nolu telefondan bilgilendirme merkezine ulaşabilirler. 

Açıköğretim Öğrenci Bilgilendirme Merkezi: 0-222- 444 10 26

e-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. 

     

Bulunduğunuz ildeki AÖF bürosunu 444 10 26 nolu telefondan arayabilirsiniz. Ancak bulunduğunuz il dışındaki başka bir AÖF bürosuna telefonla ulaşmak isterseniz o ilin alan kodunu tuşladıktan sonra 444 10 26 nolu telefonu tuşlayınız 

  

 Yükseköğretim öğrencileri, kılık kıyafet ile ilgili olarak yüksek yargı organları tarafından verilmiş kararlarla oluşmuş bulunan hukuki mevzuata ve bu kılavuz esaslarına uymak zorundadırlar.

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu uyarınca bu kılavuzda açıklanan kural ve kararları konu alan başvuruların değerlendirmeye alınmayacağı önemle duyurulur.

  

 İnternet Başvuru, Kayıt ve Öğrenci Kılavuzları’nda yer alan programlar, program kapsamları, öğretim yöntemleri, kurallar ve işlemler; yasama, yürütme ve yargı organları ile Yükseköğretim Kurulu, Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü, Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri yetkili kurullarınca alınan kararlar gereği değiştirilebilir ve duyurularak işlemler yeni kararlara göre yürütülür.

   

Bu kılavuz, Açıköğretim Sistemine Göre Öğretim Yapan Fakülteler Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nin ilgili hükümlerine göre hazırlanarak Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin, Fakülte Yönetim Kurulu Kararlarıyla kabul edilmiştir. 

 
KAPSAM VE İNTERNET BAŞVURU SÜRECİ

Bu kılavuz açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine;

a) “2010 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS)” ile Tablo-1’de bulunan programlara yerleştirilen adayların,

b) “Hava Kuvvetleri Meslek Eğitimi Ön Lisans Programı”na (MEÖP) başvuru hakkı bulunan adayların,

c) “Jandarma Meslek Eğitimi Ön Lisans Programı”na (MEÖP) başvuru hakkı bulunan adayların,

İnternet başvuru işlemlerini kapsamaktadır.

İnternet başvuru adresi;

http://aofkayit.anadolu.edu.tr

 

 I. İNTERNET BAŞVURU TARİHLERİ

Yukarıda sıralanan kayıt türlerinin İnternet başvuru işlemleri, 20 Eylül 2010 Pazartesi günü başlayıp 15 Ekim 2010 Cuma günü saat 17.00’de sona erecektir.

Yukarıda açıklanan başvuru tarihlerinden sonra İnternetten başvuru yapılması mümkün değildir. Elektrik kesintisi, teknik arızalar veya İnternet bağlantısında sorun olması gibi nedenlerle başvuru yapamama durumunda kalmamanız için, son günleri beklemeden başvuru yapınız ve gerekli yazıcı dökümlerini alınız. Yukarıdaki mazeretleri veya benzerlerini ileri sürerek süre uzatımı istenemez ve başka bir yöntemle başvuru yapılamaz.

İnternetten başvuru yapmayan adaylar, diğer kayıt belgelerini tamamlasalar dahi kayıt yaptıramazlar.

 

II. İNTERNET BAŞVURU KOŞULLARI

Yukarıda sıralanan kayıt türlerinin İnternetten başvuru işlemleri "http://aofkayit.anadolu.edu.tr" adresinden, kayıtlar ise Açıköğretim Fakültesi (AÖF) bürolarından yapılacaktır.

Adayların, başvuru ve kayıt tarihleri içerisinde kayıt için AÖF bürosuna gitmeden önce, aşağıdaki açıklamaları okuyup İnternetten başvuru yapmaları gerekmektedir.

İnternetten başvuru yapabilmeniz için bilgisayarınızda Adobe Reader yazılımının kurulu olması gerekmektedir.

1. "ÖSYS Yeni Kayıt" İnternet Başvuru Koşulları

2010 yılı ÖSYS ile açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine yerleştirilen, en az lise veya dengi okul mezunu adaylar İnternetten başvuru yapacaklardır.

Adaylar İnternet başvuru sitesinin ana sayfasındaki “ÖSYS Yeni Kayıt” linkine tıklayarak İnternetten başvurularını gerçekleştireceklerdir.

2. "Hava Kuvvetleri Meslek Eğitimi Ön Lisans Programı" İnternet Başvuru Koşulları

Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı arasında yapılan protokol gereği; Hava Kuvvetleri Komutanlığınca belirlenerek Açıköğretim Fakültesine bildirilen, yurt içinde ve yurt dışında görevli Hava Kuvvetleri Komutanlığı mensubu en az lise ve dengi okul mezunu uzman erbaşlar, İnternetten başvuru yapacaklardır.

Bu adaylar İnternet başvuru sitesinin ana sayfasındaki “Kuvvet Komutanlıkları Meslek Eğitimi Ön Lisans” linkine tıklayarak İnternetten başvurularını gerçekleştireceklerdir.

3. "Jandarma Meslek Eğitimi Ön Lisans Programı" İnternet Başvuru Koşulları

Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı arasında yapılan protokol gereği; Jandarma Genel Komutanlığınca belirlenerek Açıköğretim Fakültesine bildirilen, yurt içinde ve yurt dışında görevli, en az lise mezunu astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar programa başvurup kayıt yaptırabilirler.

Bu adaylar İnternet başvuru sitesinin ana sayfasındaki “Jandarma Meslek Eğitimi Ön Lisans” linkine tıklayarak İnternet başvurularını gerçekleştireceklerdir.

III. İNTERNET BAŞVURU ADIMLARI

 • İnternet başvuru işlemleri http://aofkayit.anadolu.edu.tr adresindeki “T.C. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri Başvuru” sitesinden yapılacaktır (Şekil-1).
 • Başvuru sitesine girdiğinizde başvuru yapacağınız kayıt türünü tıklayarak “BAŞVURU” sayfasına geliniz.
 • Gelen sayfadaki açıklamaları okuduktan sonra, “Başvuruya şimdi başlamak için burayı tıklayınız. ifadesinin üzerine tıklayarak “BAŞVURU-GİRİŞ” sayfasına geliniz. Bu sayfadaki açıklamaları da okuduktan sonra “Yukarıdaki açıklamaları okudum, anladım, işlemlere başlayabilirim” açıklamasının yanındaki kutucuğu işaretleyip “BAŞLA” tuşunu tıklayınız.
 • Gelen sayfada ve devamındaki sayfalarda, ilgili programa ait istenen alanları açıklamalar doğrultusunda doldurarak “İLERİ” tuşunu tıklayınız.
 • Başvuru işleminizi tamamladıktan sonra ekrana beyan ettiğiniz tüm bilgilerinizi gösteren sayfa gelecektir. Verdiğiniz bilgileri kontrol ettikten sonra bir yanlışlık yok ise “Yukarıdaki tüm bilgilerin doğruluğunu kabul ve beyan ediyorum” açıklamasının yanındaki kutucuğu işaretleyiniz ve “TAMAM” tuşunu tıklayınız.
 • Başvurunuzun kabulünden sonra sitenin size linkini (yolunu) verdiği “DOSYAYI İNDİRMEK İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ” ifadesinin üzerine tıklayarak ilgili elektronik dosyayı bilgisayarınıza indirip yazıcıdan dökümünü alınız
 • “İnternet Başvuru Belgesi”, “Öğrenci Bilgi Formu”, “Fotoğraflı-İmzalı Form” ile “Başvuru ve Kayıt Bilgileri”nden oluşan iki sayfalık bu dosyanın yazıcı dökümünü A4 kağıdına siyah, okunaklı olarak alınız. Yazıcı dökümleri ile ilgili örnek görünüm Şekil-2 ve Şekil-3'de verilmiştir. Bu belgelerle ilgili ayrıntılı bilgi için aşağıdaki “IV. İnternet Başvurusu Sonunda Yazıcıdan Dökümünü Alacağınız Belgeler” kısmına bakınız.
 • Yukarıda açıklanan adımları tamamladığınızda başvuru işleminiz bitmiştir. Yaptığınız başvuruyu http://aofkayit.anadolu.edu.tr adresindeki “BAŞVURU DURUMU” başlığı altındaki kutucuğa T.C. kimlik numaranızı yazdıktan sonra “GÖRÜNTÜLE” tuşunu tıklayarak kontrol edebilirsiniz.
 • Başvuruyu tamamladıktan ve “İnternet Başvuru Belgesi” ile “Başvuru ve Kayıt Bilgileri” sayfalarının dökümlerini aldıktan sonra verdiğiniz bilgilerinizde hata olup olmadığını dikkatlice kontrol ediniz. Bilgilerinizde bir hata var ise 30 dakika geçtikten sonra yeni bir başvuru yapınız.

  

IV. İNTERNET BAŞVURUSU SONUNDA YAZICIDAN ALINACAK BELGELER

İnternet başvurusu sonunda yazıcıdan iki sayfa döküm alacaksınız. Alacağınız dökümün 1. sayfasında (Şekil-2) “İnternet Başvuru Belgesi”, “Fotoğraflı İmzalı Form” ve “Öğrenci Bilgi Formu”, 2. sayfasında ise (Şekil-3) “Başvuru ve Kayıt Bilgileri” bulunmaktadır.

“İnternet Başvuru Belgesi”, “Fotoğraflı-İmzalı Form” ve “Öğrenci Bilgi Formu”na ilişkin ayrıntılı açıklama Kayıt Kılavuzunun 8. sayfası II. KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELERİ maddesinde yapılmıştır.

Başvuru ve Kayıt Bilgileri: Dökümünü aldığınız bu sayfa İnternet başvurusunda verdiğiniz bilgiler, kayıt tarihleri, sınav tarihleri ve öğrenciliğiniz sırasında size yararlı olacak kısa bilgilerden oluşmaktadır. Bu sayfa, İnternet başvurusunda verdiğiniz bilgileri kontrol edebilmeniz amacıyla verilmiş olup sizde kalacaktır.

AÖF Büro-Web/AÖF E-Posta Hizmetleri Şifresi: Dökümünü aldığınız “Başvuru ve Kayıt Bilgileri” sayfasının altında yer alan “AÖF Büro-Web/AÖF E-Posta Hizmetleri Şifresi” http://aofburo.anadolu.edu.tr adresinden gerçekleştirebileceğiniz öğrencilik işlemleriniz için kullanılacaktır. Ayrıntılı bilgi 2010-2011 Öğretim Yılı Öğrenci Kılavuzunda yer almaktadır. “2010-2011 Öğretim Yılı Öğrenci Kılavuzu”na bağlantıyı tıklayarak erişebilirsiniz.

“AÖF Büro-Web/AÖF E-Posta Hizmetleri Şifresi” size özel olup diğer şahısların şifrenizi öğrenmesinden ve sonrasında şifreyle gerçekleştirilecek işlemlerden doğacak sorumluluk size ait olacaktır. Bu nedenle sayfanın ve şifrenin başkasının eline geçmesini veya görmesini engelleyiniz.

 

 DİKKAT!

 • İnternetten başvuru yapabilmeniz için bilgisayarınızda Adobe Reader yazılımının kurulu olması gerekmektedir. Bilgisayarınızda Adobe Reader yazılımı yok ise başvuru yapamazsınız. Bu yazılımla ilgili sorun yaşarsanız İnternet başvuru sitesindeki “Sık Sorulan Sorular” sayfasına bakabilirsiniz.
 • İnternetten başvurunuzu tamamlayıp iki sayfalık yazıcı dökümünü aldıktan sonra verdiğiniz tüm bilgileri dikkatlice kontrol ediniz.
 • İnternet Başvuru sitesinden başvuru yapmak, yazıcıdan döküm almak ve bankaya gerekli ödemeleri yapmak kayıt için yeterli değildir. Kayıt kılavuzunda açıklanan tüm kayıt belgelerini, kayıt süresi içerisinde mutlaka AÖF bürosuna teslim etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kaydınız yapılmamış olur.


ÖNEMLİ UYARILAR

 • İnternetten başvuru yapmanız kayıt için yeterli değildir. İstenilen kayıt belgelerini kayıt süresi içerisinde AÖF bürosuna bizzat teslim etmeniz gerekmektedir.
 • Öğrenci adaylarına İnternetten başvuru ve kayıtla ilgili resmî duyurular, Basın İlan Kurumu aracılığıyla gazete ilanlarıyla yapılmaktadır. Ayrıca bir tebligat yapılmayacaktır.
 • Basın yoluyla duyurulan İnternet başvuru ve kayıt tarihleri kesinlikle uzatılmayacaktır. Bu tarihler arasında kaydını yaptırmayan adaylar, sonradan kayıt için herhangi bir hak iddia edemez, mazeret ileri süremez ve kayıt hakkını kaybederler.
 • Kayıt için istenen belgeler eksik veya bu kılavuzda belirtilen niteliklere uygun hazırlanmamış ise kabul edilmez. Bu nedenle başvuru ve kayıt kılavuzunu okuyarak, kayıt için gerekli belgeleri eksiksiz ve kılavuzda belirtilen şekilde hazırlayarak kayıt süresinin son gününü beklemeden AÖF bürosuna bizzat başvurunuz.
 • Kayıt belgelerinin biri bile eksik olsa kayıt yapılmaz ve belge tamamlamak üzere ek süre verilmez.

 KAPSAM VE GENEL KAYIT KURALLARI

a) “2010 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS)”ile Tablo-1’de bulunan programlara yerleştirilen ve İnternetten başvuru yapan adayların,

b) “Hava Kuvvetleri Meslek Eğitimi Ön Lisans Programı”na (MEÖP) başvuru hakkı bulunan ve İnternetten başvuran adayların,

c) “Jandarma Meslek Eğitimi Ön Lisans Programı”na (MEÖP) başvuru hakkı bulunan ve İnternetten başvuran adayların,

kayıt işlemlerini kapsamaktadır.

Kayıt işlemlerinin kolaylıkla tamamlanabilmesi için bazı uyarılar aşağıda yapılmaktadır.

İnternetten başvuru yapmış olmak kayıt için yeterli değildir. İnternet Başvuru Kılavuzu'nda açıklandığı şekilde ilgili kayıt türüne başvurularını yapan ve İnternet Başvuru Belgesi’nin dökümünü alan adaylar “II. KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER” başlığı altında yapılan açıklamalara uygun olarak belgelerini eksiksiz hazırladıktan sonra kayıt için ödenmesi gerekli “Öğretim Gideri” ve “Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payı” 1. taksit tutarlarını T.C.kimlik numaraları ile Vakıfbank’a yapmalıdırlar. Adaylar banka ödemelerini yaptıktan sonra kayıt yaptıracağı AÖF bürosuna kayıt belgelerini teslim etmek zorundadırlar.

Kayıt belgelerini Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne, açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelere, AÖF bürolarına, Üniversitemizin bir başka birimine veya başka kurumlara posta ile gönderen adayların kayıtları kesinlikle yapılmayacaktır.

Kayıt işlemleri illerdeki AÖF bürolarında yapılacaktır. AÖF bürolarının adreslerini bağlantıyı tıklayarak görebilirsiniz.

AÖF bürolarımız, kayıt işlemlerinin yapılacağı yerin durumuna, personel sayısına ve hizmetin verimli şekilde yürütülebilmesi amacına göre düzenlenmiştir.

Öğrenci adaylarının, kurulan bu düzene uygun olarak kayıt yaptırmaları en doğal beklentimizdir. Kayıt belgeleri teslim edilirken kurallara uyulması, kayıt işlemlerinizin hızla yapılması açısından önem taşımaktadır. Kaydın ilk günlerinde AÖF bürolarımıza kayıt yaptırmak üzere çok az öğrencinin başvurduğu, son günlerde ise uzun sıraların oluştuğu görülmektedir.

Kaydınızın sıra beklemeden yapılabilmesi için lütfen kaydın ilk günlerinde AÖF büronuza başvurunuz!

Geçen yıllarda bazı adayların, kamu görevinde bulundukları, izinlerinin az olduğu gibi mazeretlerle resmî sıfat ve görevlerinden yararlanarak kayıt görevlilerine güçlük çıkardıkları gözlenmiştir. Kendisine öncelik yaratmaya çalışan bu adaylar AÖF bürosu yetkililerince uyarılacaklardır. Uyarıya rağmen disiplini bozucu, kayıt işlemini engelleyici davranışı devam edenlerin kayıtları yapılmayacak ve Dekanlığa başvurması istenecektir. Ayrıca, haklarında öğrenci disiplin yönetmeliği hükümleri uygulanacaktır.

Kayıt için hazırlanan belgelerden ve bu belgelerdeki bilgilerin doğruluğundan, kayıt yaptıran öğrenciler sorumludur. AÖF bürosuna teslim edilen belgelerin bu kılavuzda tanımlanan esaslara ve kurallara uyup uymadığı Açıköğretim Fakültesi Dekanlığınca incelenecek ve herhangi bir eksiklik veya hatalı belge belirlenmesi hâlinde öğrencinin kaydı kesinleştirilmeden kayıt belgeleri kendisine iade edilecektir.

Kayıt başvurusu yaparken vermiş olduğunuz bilgilerinizde daha sonra değişiklik olursa “Öğrenci Kılavuzu”ndaki açıklamalara uygun olarak değişiklik yapabilirsiniz.

Öğrencilerimizin kesin kayıt tarihi fakülteye kayıt yaptırdıkları tarihtir. Kayıt yaptıran öğrenciler kayıt yaptırdıkları tarihten itibaren illerdeki AÖF bürolarına başvurarak her türlü öğrencilik hizmetini alabilirler.

Ayrıca, Eskişehir’deki Merkez Büro’dan, illerdeki AÖF bürolarından veya http://aofburo.anadolu.edu.tr adresinden “AÖF Büro-Web/AÖF E-Posta Hizmetleri Şifresi”ni kullanarak alınabilecek öğrenci hizmetleriyle ilgili bilgi “Öğrenci Kılavuzu”nda açıklanmıştır.

Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin herhangi bir lisans veya ön lisans programında hâlen kayıtlı olan öğrencilerin, 2010-2011 öğretim yılında başka bir bölüm ya da programa kayıt yaptırabilmeleri için eski kayıtlarını sildirmeleri gerekmektedir.

I. KAYIT TARİHLERİ

Yukarıda sıralanan kayıt türlerinin kayıtları; 20 Eylül 2010 Pazartesi günü başlayıp 12 Ekim 2010 Salı günü mesai saati bitiminde sona erecektir. 13, 14, 15 Ekim 2010 tarihlerinde mazeretli olanların kayıtları yapılacaktır.

09 Ekim 2010 Cumartesi günü AÖF büroları kayıt işlemleri için açık olacaktır.

20 Eylül - 12 Ekim 2010 tarihleri arasında mazeretleri nedeniyle kayıt yaptıramayanlar 13, 14, 15 Ekim 2010 tarihlerinde mazeretlerini kanıtlayan resmî belge ile AÖF bürolarına bizzat başvurarak kayıt yaptırabilirler.

13, 14, 15 Ekim 2010 tarihlerinde mazereti hâlen devam edenlerin kayıtlarını, tam olarak hazırlanan kayıt belgeleri ile mazeret belgesini AÖF bürosuna getiren yakınları yaptırabileceklerdir.

DİKKAT!

15 Ekim 2010 tarihi mesai saati bitiminden sonra mazeret beyan ederek kayıt yaptırmak isteyenlerin mazeretleri kabul edilmeyecek ve kayıtları kesinlikle yapılmayacaktır.

II. KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

Kayıt için gerekli belgeler kayıt türlerine göre aşağıda sıralanmış olup sonraki sayfalarda ayrıntılı şekilde açıklanmıştır.

a) 2010 ÖSYS ile Yerleştirilen ve Kayıt Yaptıracak Adaylardan İstenecek Kayıt Belgeleri

İnternet Başvuru Belgesi

Fotoğraflı-İmzalı Form

Öğrenci Bilgi Formu

Öğrenim Belgesi

Fotoğraf

Askerlik Durum Belgesi

Not: 2010 ÖSYS ile Açıköğretim Fakültesi Özel Güvenlik ve Koruma Ön Lisans Programına kayıt yaptıracak adaylar ayrıca “tam teşekküllü resmî bir hastaneden, bu mesleği yapmayı engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını, erkek adayların 1.75m’den, kız adayların 1.65m’den kısa olmadığını belgeleyen heyet raporu” ile “sabıka kayıtlarının olmadığını gösteren belge”lerini kayıt için AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir.

b) Hava Kuvvetleri Meslek Eğitimi Ön Lisans Programına Kayıt Yaptıracak Adaylardan İstenecek Kayıt Belgeleri

İnternet Başvuru Belgesi

Fotoğraflı-İmzalı Form

Öğrenci Bilgi Formu

Öğrenim Belgesi

Fotoğraf

Görev Belgesi (Çalıştığınız kurumdan temin edilecektir.)

c) Jandarma Meslek Eğitimi Ön Lisans Programına Kayıt Yaptıracak Adaylardan İstenecek Kayıt Belgeleri

İnternet Başvuru Belgesi

Fotoğraflı-İmzalı Form

Öğrenci Bilgi Formu

Öğrenim Belgesi

Fotoğraf

Görev Belgesi (Çalıştığınız kurumdan temin edilecektir.)

1. İnternet Başvuru Belgesi

“İnternet Başvuru Belgesi” http://aofkayit.anadolu.edu.tr adresinden yaptığınız başvuru işlemi sonunda yazıcıdan dökümünü aldığınız belgedir. İnternet başvuru belgesinde, başvuru yaptığınız öğrenim programı ile ilgili bilgiler olacaktır. Bu belgeyi siyah tükenmez kalemle imzalayarak kayıt sırasında AÖF bürosuna teslim etmek zorundasınız.

Öğrenci hizmetlerinde ve sınavlarda imza uyumsuzluğundan doğacak sorumluluk öğrenciye ait olacaktır.

Mazeretliler döneminde resmî mazeret belgesiyle kayıt yaptıran öğrenci yakınları, imzaları mutlaka öğrencinin kendisine attırmalıdırlar.

2. Fotoğraflı-İmzalı Form

İnternetten yaptığınız başvuru işlemi sonunda yazıcıdan dökümünü aldığınız “Fotoğraflı-İmzalı Form”a 5. maddede açıklanan kurallara uygun fotoğrafınızı yapıştırınız. Öğreniminiz süresince kullanacağınız imzanızı, ayrılmış bu alandan taşmayacak şekilde SİYAH TÜKENMEZ KALEMLE atarak formu diğer kayıt belgeleriyle birlikte kayıt yaptıracağınız AÖF bürosuna teslim ediniz.

Sizlerden bu formla alınan fotoğraf ve imzanız, bilgi işlem ortamına aktarılacaktır. Bilgisayar kayıtlarındaki imzanız ile öğrencilik hizmeti almak için vereceğiniz dilekçenizdeki imzanızın aynı olması gerekmektedir.

3. Öğrenci Bilgi Formu

İnternetten yaptığınız başvuru işlemi sonunda yazıcıdan dökümünü aldığınız “Öğrenci Bilgi Formu”na 5. maddede açıklanan kurallara uygun fotoğrafınızı yapıştırınız. “Öğrenci Bilgi Formu” AÖF büro personeli tarafından onaylanarak size geri verilecektir. Bu formu öğrenci kimlik kartınızı alıncaya kadar, öğrenci olduğunuzu kanıtlamak ve AÖF bürolarından öğrencilik hizmeti alabilmek için kullanacaksınız. Öğrenci Bilgi Formu (İngilizce Öğretmenliği Lisans Programına kayıt yaptıran öğrencilerin 1. ara sınavı hariç) sınavlarda öğrenci kimlik kartı yerine geçmez.

10 Ocak - 28 Şubat 2011 tarihleri arasında “Öğrenci Kimlik Kartı”nızı kayıtlı olduğunuz AÖF bürosundan alırken bu formu büroya teslim ediniz.

4. Öğrenim Belgesi

2010 ÖSYS ile Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine yerleştirilen adaylar ile Hava Kuvvetleri Meslek Eğitimi ve Jandarma Meslek Eğitimi Ön Lisans Programlarına kayıt yaptıracak adaylar öğrenim belgesinin AÖF bürosu tarafından onaylanmış sureti ile kayıt yaptıracaklardır. Öğrenim belgesi onayının AÖF bürosu tarafından yapılabilmesi için öğrenim belgesinin aslı ve bir fotokopisi AÖF bürosuna mutlaka götürülmelidir. Öğrenim belgesinin aslı görülmeden AÖF bürosunca “Aslının Aynıdır” onayı yapılmaz.

a) Onaylı Diploma Sureti

Lise veya dengi okul mezunu olan adaylar, diplomalarının onaylı sureti ile kayıt yaptıracaklardır. Diplomasını kaybedenler ise mezun oldukları okuldan alacakları diploma bilgilerini içeren öğrenim belgesinin onaylı sureti ile kayıt yaptıracaklardır.

b) Onaylı Geçici Mezuniyet Belgesi Sureti

2009-2010 öğretim yılında lise veya dengi okul mezunu olan adaylardan diplomaları hazırlanmamış olanlar, yeni tarihli geçici mezuniyet belgesinin onaylı sureti ile kayıt yaptıracaklardır.

2010 ÖSYS ile Açıköğretim Fakültesi Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programına kayıt yaptıracak adayların kız meslek lisesi veya meslek liselerinin;

 • Çocuk Gelişimi,
 • Çocuk Gelişimi ve Eğitimi,
 • Çocuk Gelişimi ve Bakımı,

bölümlerinin birinden mezun olmaları gerekmektedir. Bu nedenle adaylar, yukarıda sayılan bölümlerin birinden mezun olduklarını gösteren diploma veya 2009-2010 öğretim yılına ait geçici mezuniyet belgesinin onaylı suretini vereceklerdir.

Yukarıda sayılan öğrenim belgeleri dışında kalan, ilişik kesme belgesi, geçici denklik belgesi, mezuniyeti belirten düz yazılar, temel kursu bitirme diploması, başarı durum belgesi ve sertifikalar, mezuniyet belgesi yerine kesinlikle kabul edilmez ve bu belgelerle kayıt yapılmaz.

Öğrenim belgenizdeki kimlik bilgileri ile nüfus cüzdanınızdaki bilgilerin (ad ve soyad, baba adı gibi) aynı olması gerekmektedir. Bu bilgilerinizde farklılık varsa bu farklılığa ait yasal belgenizi öğrenim belgenizle birlikte vermek zorundasınız. Öğrenim belgenizdeki bilgiler hatalı ise mezun olduğunuz okula başvurarak öğrenim belgenizin arkasına doğru bilgilerinizi yazdırıp onaylatmanız gerekmektedir.

5. Fotoğraf

Kayıt için 4 (dört) adet 4,5x6 cm. boyutunda fotoğraf gereklidir. 4 fotoğraftan 2 adedi öğrenci kayıt dosyasının içine konacak, diğer 2 fotoğraf, İnternet başvuru sitesinden dökümünü aldığınız “Fotoğraflı-İmzalı Form” ile “Öğrenci Bilgi Formu”na yapıştırılacaktır. Dosya içine konacak 2 adet fotoğraf ile bu belgelere yapıştırılacak fotoğraflar aynı olmalıdır. Fotoğraflar son altı ay içinde, önden, başı açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır.

DİKKAT!

Yükseköğretim öğrencileri, kılık kıyafet ile ilgili olarak yüksek yargı organları tarafından verilmiş kararlarla oluşmuş bulunan hukuki mevzuata uymak zorundadırlar.

“Fotoğraflı-İmzalı Form”a ve “Öğrenci Bilgi Formu”na yukarıdaki niteliklere uymayan fotoğraf yapıştıran adayların kayıtları yapılmayacaktır.

Kayıtlarda alınan fotoğraflar taranarak elektronik ortama aktarıldığından fotokopi, bilgisayar vb. yollarla çoğaltılmış fotoğraflar kabul edilmeyecektir.

6. Askerlik Durum Belgesi

Doğum yılı,1972 yılından 1988 yılına kadar olan (1988 dahil) erkek adaylardan halen askerliğini yapmamış olanlar ile 1989 ve sonrası (1990,…) doğumlu erkek adaylar İnternet başvuru adımlarında TECİLLİ’yi seçmiş olmaları gerekmektedir.

Askerliğini yapmış olanların YAPTI, halen asker olanların YAPIYOR, yasal nedenlerle askerlikle ilişiği olmayanların MUAF seçeneğini İnternet başvuru adımlarında seçmiş olmaları gerekmektedir.

1971 ve öncesi (1970,…) doğumlu erkek adaylar yasada yazılı yaş sınırı dışına çıktıklarından kendilerinden askerlik durumu belgesi istenmeyecektir. Bu adayların İnternet başvuru adımlarında YAŞ SINIRINI AŞMIŞ seçeneğini seçmiş olmaları gerekmektedir.

Yukarıda sayılan adayların durumları kayıt yapan AÖF görevlilerince https://kamu.turkiye.gov.tr adresindeki askerlik durumu sorgulama bağlantısından sorgulanarak “Kaydında Sakınca Yoktur” bilgisine ulaşılan adaylardan “ASKERLİKLE İLİŞİKSİZ BELGESİ” alınmadan kayıtları yapılacaktır.

Sorgulama sonunda “Askerlik Şubesine Başvurunuz” bilgisine ulaşılan adayların ise askerlik şubelerinden alacakları belgeye göre kayıtları yapılacaktır.

Yabancı askerlik şubelerinden belge alacak adaylar, kaydın son gününü beklemeden başvurularını yaparak yerli askerlik şubelerinden durumlarını sordurmalı ve askerlikle ilişiksiz belgesini almalıdırlar.

Kayıt için “Yerli askerlik şubesine faks çekildi, cevabı bekleniyor.” veya “Askerliğine karar alınması için hastaneye sevk edildi.” gibi mazeretleri içeren askerlik şubeleri yazıları kesinlikle kabul edilmeyecek ve kayıt yapılmayacaktır. Bu nedenle askerlikle ilişiksiz belgesi askerlik şubesinden kayıt tarihleri içerisinde alınmalıdır. Askerlik şubesinden alınan belgedeki “İlişiksizlik Tarihi” AÖF bürosunda kayıt yapılan tarihi kapsamalıdır. Örneğin 31 Ağustos 2010 tarihine kadar askerlikle ilişiği yoktur yazılı bir belge ile 20 Eylül 2010 tarihinde veya sonrasında kayıt yapılamaz.

Sağlık nedeniyle askerî hastanelerden alınan ve adayın askerliğe elverişli olmadığını gösteren raporlar, askerlik şubelerince değerlendirilip ilişiksiz belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Sadece rapora dayanarak kayıt yapılamaz. Bu durumda olanlar, şubelerinden alacakları askerlikle ilişiksiz belgesiyle kayıtlarını yaptıracaklardır.

T.C. uyruklu olup AÖF Lefkoşa Bürosunda kayıt yaptıracak adaylar da yukarıdaki açıklamalara uygun olarak askerlikle ilişiksiz belgesini vermek zorundadırlar.

Silinti, kazıntı ve karalama olan, mühürü okunmayan belgeler kabul edilmeyecektir. Belge üzerindeki düzeltmeler askerlik şubesi tarafından yapılmış ise düzeltilen kısımlar mühürletilip imzalatılacaktır.

“Askerlikle İlişiksiz Belgesi”nin aslını (noter onaylı suret, fotokopi, faks kayıt için kabul edilmez.) diğer kayıt belgeleri ile birlikte kayıt süresi içinde teslim etmeyen adayların kayıtları kesinlikle yapılmayacaktır.

7. Hava Kuvvetleri Meslek Eğitimi Ön Lisans Programına Kayıt Yaptıracak Adaylardan İstenecek Görev Belgesi

Hava Kuvvetleri Meslek Eğitimi Ön Lisans Programına kayıt yaptıracak uzman erbaşlar; personel, birlik, karargâh ve kurum amirlerinden alacakları Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeli olduklarını gösteren “Görev Belgesi”ni diğer kayıt belgeleriyle birlikte kayıt olurken AÖF bürosuna vereceklerdir.

8. Jandarma Meslek Eğitimi Ön Lisans Programına Kayıt Yaptıracak Adaylardan İstenecek Görev Belgesi

Jandarma Meslek Eğitimi Ön Lisans Programına kayıt yaptıracak astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar; personel, birlik, karargâh ve kurum amirlerinden alacakları Jandarma Genel Komutanlığı personeli olduklarını gösteren “Görev Belgesi”ni diğer kayıt belgeleriyle birlikte kayıt olurken AÖF bürosuna vereceklerdir.

Öğrencilerin kayıt için verdikleri belgeler elektronik ortama aktarıldıktan sonra bir yıl bekletilip imha edilmektedir. Bu nedenle, kayıtlar anında verilen herhangi bir belgenin talep edilmesi hâlinde geri verilmesi mümkün değildir.

III. KAYIT İÇİN YAPILMASI GEREKEN ÖDEMELER

1. Öğretim Gideri ve Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payı Ödemeleri

Kayıt yaptıracak adaylar iki farklı ödeme yapacaklardır.

Birinci ödeme kitap, sınav hizmetleri, basılı malzemeler ve diğer hizmetler karşılığı olan “Öğretim Gideri"; ikinci ödeme her yıl Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen "Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payı"dır.

“Öğretim Gideri” ve “Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payı” 1. ve 2. taksit ödeme miktarları ve tarihleri Tablo-2 ve Tablo-3’ de açıklanmıştır.

Kayıt için yatırılması gereken “Öğretim Gideri” ve “Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payı” 1. taksit ödemesi Vakıfbank İnternet Şubesinden, Vakıfbank ATM’lerinden, 444 0724 Vakıfbank Telefon Bankacılığından ve T.C. kimlik numarası ile tüm Vakıfbank şubelerinden yapılabilir. “Öğretim Gideri” ve “Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payı” 1. taksit ödemeleri İnternet başvurusu tamamlanıp kayıt için gerekli diğer belgeler hazırlandıktan sonra yapılmalıdır.

Bu ödemelerin 2. taksitleri 1. taksitle birlikte yapılabilir.

Adaylar bankaya ödeme yaparken kayıt türü–bölüm/program belirterek ödemesini gerçekleştirmelidir (Örneğin, ÖSYS-İktisat; ÖSYS-Ev İdaresi, Jandarma MEÖP gibi). Bankaya yapılan ödeme sonunda alınan dekont üzerindeki kimlik bilgileri, ödeme miktarı ve kayıt türü-bölüm/program bilgileri mutlaka kontrol edilmelidir.Kayıt yaptırılacak kayıt türü–bölüm/program dışında, başka bir kayıt türü- bölüm/programa para yatırılması hâlinde kaydın yapılması mümkün olmayacaktır.

Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerden her ne sebeple olursa olsun kaydı silinenler ile programlardan mezun olanlar tekrar açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelere yeni kayıt yaptırabilmek için, varsa kaydının silindiği veya mezun olduğu programa ait eski borçlarını ödemek zorundadırlar. Bu borçlarını ödemeden yeni kayıtları yapılmaz.

Banka dekontunu öğreniminiz süresince saklayınız. Dekont daha sonra Üniversite yetkililerince istenebilir.

 

Şehit veya Malul Çocuğu Adayların Dikkatine!

02 Eylül 2010 tarih ve 27690 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerinin Tespitine Dair Esaslar’la ilgili 2010/815 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 16. maddesinde; “5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 47’nci maddesi ile, 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun, 2453 sayılı Yurt Dışında Görevli Personele Nakti Tazminat Verilmesi ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun, 2629 sayılı Uçuş, Paraşüt, Denizaltı, Dalgıç ve Kurbağa Adam Hizmetleri Tazminat Kanunu, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki görevlerini ifa ederken hayatlarını kaybedenler, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki maluller ile, 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında şeref aylığı alanların çocuklarından öğrenci katkı payı alınmaz.” denilmektedir.

Bu haktan kayıt anında kimlerin yararlanacağı bilinmediğinden, bu öğrencilerin diğer öğrencilerle birlikte ödeme yapması istenmiştir. Bu neden şehit veya malul çocukları kayıt anında "Öğretim Gideri" yanında "Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payı" 1. taksit tutarını da ödeyeceklerdir.

Ancak, bu adaylar 1. taksit olarak ödedikleri "Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payı"nın iade edilebilmesi için, şehit veya malul çocuğu olduğunu gösteren resmî belge ile banka dekontu aslını, bir dilekçeye ekleyerek kayıt yaptırdıkları AÖF bürosuna verebilir veya “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Merkez Büro Yöneticiliği Yunus Emre Kampüsü 26470 - ESKİŞEHİR” adresine gönderebilirler. Dilekçede paranın iade edilebileceği banka ve şube adı, adaya ait banka hesap numarası, IBAN numarası mutlaka bulunmalıdır. Aksi hâlde dilekçe işleme alınmayacaktır. Başvuranlara, 1. taksit olarak ödedikleri “Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payı” iade edilecek, 2. taksit tahsilâtı yapılmayacaktır.

  

 2. Öğretim Gideri ve Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payı 2. Taksit Ödemeleri

“Öğretim Gideri” ve “Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payı” yıllık olarak hesaplanmakta olup öğrencilere ödemelerinde kolaylık sağlamak amacıyla iki taksitte alınmaktadır.

2. taksit ödemelerinizi isterseniz 1. taksitle beraber yapabilirsiniz.

2. taksit ödeme süresi 28 Şubat 2011 tarihi mesai saati bitiminde sona erecektir. Bu tarihten sonra ödeme yapmak isteyen öğrenciler yasal faiziyle birlikte ödeme yapacaklardır.

2011-2012 öğretim yılı kayıt yenileme tarihine kadar 2. taksitlerini ödemeyen öğrenciler bu borçlarını kayıt yenileme bedelleriyle birlikte ödemek zorundadırlar. 2010-2011 öğretim yılı 2. taksit ödemesini yapmayan öğrencinin sonraki öğretim yılı kaydı yenilenmez.

“Öğretim Gideri” ve “Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkı Payı” ödemelerinizi http://aofburo.anadolu.edu.tr adresindeki AÖF Büro-Web sitesinden T.C. kimlik numaranızı ve AÖF Büro-Web/AÖF E-Posta Hizmetleri Şifresini girerek öğrenci harçları kısmından kontrol edebilirsiniz.

Ödemelerle ilgili bilgiler tüm detayları ile kayıt kılavuzunda, İnternet sitesinde, AÖF bürolarında ilan edildiği için ayrıca öğrencilere 2. taksit ödemeleriyle ilgili bir tebligat yapılmayacaktır.

3. Ödeme Yöntemleri

Aşağıda açıklanan dört yöntem dışında ödemelerin posta havalesi, banka havalesi ve EFT gibi yollarla yapılması kabul edilmemektedir.

 • Vakıfbank Şubelerine Ödeme

Vakıfbank’ın herhangi bir şubesine T.C. kimlik numaranız ile kayıt yaptıracağınız kayıt türü-bölüm/program belirterek ödemenizi gerçekleştiriniz.

 • Vakıfbank İnternet Bankacılığından Ödeme

Vakıfbank’ta İnternet bankacılığı kullanıyorsanız, Vakıfbank’ın İnternet sitesindeki (http://www.vakifbank.com.tr) “WebŞubem” menüsünden internet şifrenizle giriş yaparak “Ödemeler”, “Üniversite Harç İşlemleri” sırasıyla tıklayınız. Ardından üniversite seçeneğinden “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Ödemeleri”ni seçiniz. Öğrenci numarası olarak T.C. kimlik numaranızı doğru şekilde giriniz. “Devam” tuşunu tıklayınız. Bir sonraki sayfada kayıt türü-bölüm/programa göre yapmanız gereken ödeme tutarları görülecek ve onaylamanız istenecektir. Onaylamanızdan sonra ekranda görülecek dekontun dökümünü yazıcıdan alarak öğreniminiz süresince saklayınız.

 • Vakıfbank ATM’lerinden Ödeme
  • Kartsız Ödeme

Parabankomat ATM’lerde, Giriş tuşuna basarak ulaşacağınız “Kartsız İşlemler” ekranında, “Üniversite Ödeme” işlemini seçtikten sonra ATM ekranında görünen Anadolu Üniversitesi AÖF kodunu ve ardından T.C. kimlik numaranızı girerek, borçlarınızın listelendiği ekranda kayıt yaptıracağınız programa ait tahsilâtı seçip işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 •  
  • Kartlı Ödeme

Vakıfbank Bankomat 7/24 kartınızla giriş yaptıktan sonra “Üniversite Ödeme” seçeneğinde ATM ekranında görünen Anadolu Üniversitesi AÖF kodunu ve T.C. kimlik numaranızı girerek, borçlarınızın listelendiği ekranda kayıt yaptıracağınız programa ait tahsilâtı seçip işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz bilgilerini girerek başkasına ait ödeme de yapabilirsiniz.

 • İşleminizin sonuçlandığından emin olduktan sonra ATM’den aldığınız makbuzu ödeme yaptığınızı belgelemek için saklayınız.
 • Telefon Bankacılığı ile Ödeme

Vakıfbank İnternet müşterisi olanlar “444 0724 Vakıfbank telefon bankacılığı”nı arayarak sırası ile “Bankacılık Hizmetleri”ni, “12 haneli Vakıfbank müşteri numarası”nı, “8 haneli İnternet şifresi”ni tuşlayıp, “Müşteri temsilcisine bağlanarak” ödemelerini yapabilirler.

Üniversite tarafından talep edilen veya edilecek olan ödemelerin zamanında yapılmamasından doğacak sonuçlardan Anadolu Üniversitesi sorumlu olmayacaktır. Yanlış yapılacak bir ödemenin sorumluluğu öğrenciye aittir.

 

Ödemelerini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki Bankaya Yapan Öğrencilerin Dikkatine!

Ödemelerini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki bankaya yapan öğrencilerin 1. taksit banka dekontunu kayıt yaptırırken, 2. taksit banka dekontunu ise ödeme yaptıktan hemen sonra mutlaka AÖF Lefkoşa Bürosuna götürerek, borç bilgilerini sildirmeleri gerekmektedir. Bu işlemi yapmayan öğrenciler Fakültemiz kayıtlarında borçlu gözükeceklerinden ve başka bir yöntemle borç kayıtları düzeltilemeyeceğinden, doğacak sonuçlardan Anadolu Üniversitesi sorumlu olmayacaktır.

DİKKAT!

Bankaya ödemenizi yaparken T.C. kimlik numaranızı ve hangi kayıt türü-bölüm/programa kayıt yaptıracağınızı banka görevlisine bildiriniz.


Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin ara, yıl sonu ve bütünleme sınavlarına özürlü sınav salonlarında katılmak isteyen öğrencilerimiz aşağıda açıklanan özür gruplarına göre sınavlara alınmaktadırlar.

 • Görme özürlü öğrencilerimize sınav sorularını okuyup cevap kâğıdını dolduracak görevli verilmekte,
 • Ellerini kullanamayan öğrencilerimize cevap kâğıdını dolduracak görevli verilmekte,
 • Yürüme özürlü öğrencilerimiz ise özürlü öğrenciler için tahsis edilmiş binalarda sınava alınmaktadırlar.

İstanbul’da Aksaray, Bahçelievler, Beşiktaş ve Kadıköy semtlerinde olmak üzere dört, diğer illerde bir bina özürlü öğrenciler için tahsis edilmiştir.

Özürlü öğrenciler binasında sınava katılmak isterseniz durumunuzu gösteren sağlık raporunuzun fotokopisi ile herhangi bir AÖF bürosuna başvurmanız veya kayıt anında teslim etmeniz gerekmektedir. Sağlık raporunun fotokopisini vermeyenler diğer öğrencilerle birlikte sınava alınacaklardır.

V. ÖĞRENCİ KİMLİK KARTI

Öğrenci kimlik kartı, fakülteye kayıtlı öğrenci olduğunuzu gösteren belgedir. Öğrencilerimiz, AÖF bürolarına öğrencilik hizmeti almak için başvurduğunda, öğrenci kimlik kartlarını yanlarında bulundurmak zorundadırlar. Ayrıca, öğrenci kimlik kartı ara, yıl sonu ve bütünleme sınavlarına girmek için öğrencilerin yanlarında bulundurması gereken belgelerden biridir.

Kayıt yaptıran öğrenciler, öğrenci kimlik kartlarını 10 Ocak - 28 Şubat 2011 tarihleri arasında bağlı oldukları AÖF bürosundan alacaklardır.

AÖF bürosundan teslim alacağınız öğrenci kimlik kartınıza 2010-2011 öğretim yılına ait bandrol de yapıştırılacaktır. AÖF bürolarından, resmi ve özel kuruluşlardan alacağınız hizmetler ile sınavlarda sorun yaşamamanız için öğretim yılı bandrolünün öğrenci kimlik kartınıza yapıştırıldığını mutlaka kontrol ediniz.

VI. DERS KİTAPLARININ DAĞITIMI VE ARA SINAVDA SORUMLU OLUNACAK ÜNİTELER

Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelere kayıt yaptıran öğrenciler okuyacakları dersleri ve ara sınavda sorumlu olacakları üniteleri “2010-2011 Öğretim Yılı Öğrenci Kılavuzu”ndan öğrenebilirler. Öğrenciler yıl sonu ve bütünleme sınavlarında ünitelerin tamamından sorumlu olacaklardır.

Ders kitapları kayıtlar anında AÖF bürolarından verilecektir. Ders kitaplarının AÖF bürolarından dağıtımı 31 Ocak 2011 tarihine kadar devam edecektir. AÖF büronuzdan aldığınız ders kitaplarının bölüm/program ve sınıfınıza ait olup olmadığını kontrol ediniz. Aldığınız kitaplar bölüm/program ve sınıfınıza ait değilse, eksiklik varsa AÖF büronuza başvurarak değiştiriniz.

Bilgi Yönetimi ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ön Lisans Programları eğitim malzemeleri kayıttan sonra öğrencilerin adreslerine gönderilecektir.

VII. DERS TRANSFERİ İŞLEMLERİ

Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, kaydedildikleri ve bu-lundukları sınıf, bölüm ve programda okutulan derslerin tümünü almak zorundadır. Ancak, öğrencilerin Anadolu Üniversitesinden daha önce alıp da başarmış oldukları Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil ve Temel Bilgi Teknolojileri dersleri transfer edilebilir. Anadolu Üniversitesinde daha önceki öğretim yıllarında öğrenim gören öğrencilerin kayıt yaptırdıkları programa ilişkin ders transferlerinin yapılabilmesi için İnternet başvuru adımlarında varsa ÖSYM numaralarını tam olarak girmeleri gerekmektedir. Kayıt yaptıran öğrencilerden başvuruda belirtilen T.C. no veya ÖSYM no ile açıköğretim sisteminde bulunan T.C. no veya ÖSYM nosu uyuşan öğrencilerin ders transferi Üniversitemiz tarafından yapılacaktır.

Transferi yapılan dersler AÖF Büro-Web sitesinde en geç 29 Kasım 2010 tarihinde ilan edilecek ayrıca, AÖF bürolarından da öğrenilebilecektir. Öğrenciler yapılan ders transferlerine 24 Aralık 2010 tarihine kadar itiraz edebilirler. İtiraz dilekçelerinin 24 Aralık 2010 tarihine kadar mutlaka AÖF bürolarına veya AÖF Dekanlığına ulaştırılması gerekmektedir. İtiraz dilekçesine itiraza konu not bildirim belgesi aslı mutlaka eklenmelidir. Bu tarihten sonra yapılacak itirazlar dikkate alınmayacaktır.

Yukarıda sayılan dersler dışında ve diğer yükseköğretim kurumlarından ders transferi yapılmaz.

Açıköğretim Fakültesi Bilgi Yönetimi ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ön Lisans Programlarına kayıt yaptıran öğrenciler ise Anadolu Üniversitesinden daha önce alıp da başarmış oldukları derslerden kayıt tarihleri içerisinde kredi transferi isteğinde bulunabilir. Bunun için, dilekçelerinde almış oldukları hangi ders veya dersleri, hangi derse karşılık transfer etmek istediklerini açıkça belirtmiş olmaları gerekir. Öğrenciler, kredi transferi yaparken daha önce aldıkları birden fazla dersi bir derse karşılık gösterebilir. Bu istekleri Fakülte Yönetim Kurulunca karara bağlanır. Konu ile ilgili ayrıntılar, Bilgi Yönetimi ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ön Lisans Programları kılavuzunda açıklanmaktadır. Program kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

Diğer yükseköğretim kurumlarından ders transferi yapılmaz.


 

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu Yenile

Video Dersler