:
Açıköğretimde Araştırma Geliştirme Sıralamasında Dünya Üçüncüsü Facebook Twitter
  • 2,350 Ders
  • 345,680 Üye
  • 22,056,462 Soru indirilme

Açıköğretimde Araştırma Geliştirme Sıralamasında Dünya Üçüncüsü

 

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF)  tarafından düzenlenen, Açık ve Uzaktan Eğitim Ulusal Araştırma Projeleri Çalışma Toplantısı, 16 Nisan Cumartesi günü Salon Anadolu’da gerçekleştirildi. Toplantı, ülke çapında açık ve uzaktan eğitim üzerine çalışmalar yapan pek çok akademisyeni ve özel sektör çalışanlarını bir araya getirdi.

 

Açılış konuşmasını yapan Anadolu Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Davut Aydın sözlerine, 60’lı yıllardan bugüne gelinen noktada, artık ana unsurun “bilgi” olduğunu söyleyerek başladı.  Anadolu Üniversitesinin, topluma hizmet öncelikli eğitim olgusunu benimsediğini söyleyen Aydın, topluma hizmette,  ar-ge çalışmalarının olmazsa olmaz olduğunu ifade etti. Açık ve uzaktan eğitimde, Anadolu Üniversitesinin ilkleri gerçekleştiren bir üniversite olduğunu kaydeden Aydın, üniversitenin misyonunun  “ Yaşam Boyu Öğrenme ve Dünya Üniversitesi”  olduğunun altını çizdi. “Üniversitemizin öncelikleri;  açık ve uzaktan eğitim, raylı sistemler, havacılık ve özel eğitimdir” diyen Rektör Aydın,  mükemmeliyet merkezleri şemsiyesi altında bu konulara yönelik çalışmalarda bulunduklarını söyledi. Toplantının amacının;  özel sektörle işbirliği yapmak olduğunu kaydeden Aydın, yapılan araştırmalara göre kişinin günlük öğrenmelerinin yalnızca %1’inin örgün öğrenimle gerçekleştiğini, geri kalanının kitle iletişim araçları ile tamamlandığını sözlerine ekleyerek,  AÖF ve uzaktan eğitimin, bilgi iletişim teknolojilerine entegre edilmesinin önemine vurgu yaptı.


Daha sonra söz alan Rektör Yardımcısı ve AÖF Dekanı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, “Açık ve Uzaktan Öğrenmede AR-GE” isimli sunumuyla, toplantıya dair geniş bir bilgilendirmede bulundu.  “Talebe göre, ihtiyaca göre, ülkenin mesleki yeterliliğine göre yeni projeler üretilmesi gerekiyor” diyen Özgür, akreditasyonun ve  ar-ge çalışmalarının öneminden bahsetti. Türkiye’nin ar-ge konusunda henüz yolun başında olduğunu belirten Özgür, üniversitemizin açık ve uzaktan öğrenmede, ar-ge sıralamasında dünya üçüncüsü olduğunu da sözlerine ekledi.  Özgür, toplantı ile ulaşılmak istenenleri ise şöyle sıraladı: “Sektörü ve üniversitedeki uzmanları bir araya getirmek, araştırmacı potansiyelini arttırmak, açık ve uzaktan öğrenmeyi bir bilim dalı haline getirmek.”

Konuşmaların ve sunumun ardından, katılımcıların toplantıya dair görüşleri, önerileri alındı. Karşılıklı konuşmalarla mevcut durum, mevcut durumda var olan eksiklikler, gelinmek istenen noktalar, ar-ge fikirleri ve ar-ge projelerine destek konuları tartışıldı.

Yorum ekle

Güvenlik kodu Yenile

Video Dersler