:
Açıköğretimde Kişiye Özel Online Sınavlar Facebook Twitter
  • 2,350 Ders
  • 345,680 Üye
  • 22,056,462 Soru indirilme

Açıköğretimde Kişiye Özel Online Sınavlar

acikogretim-kisiye-ozel-online-sinav1

 

Açıköğretim sisteminde yavaş yavaş geçilmeye çalışılan uzaktan eğitim uzaktan sisteminin örnek çalışmaları geçtiğimiz yıl ve halen Anadolu Üniversitesinin bazı bölümlerinde ve belli şartlar altında yapılmakta. Bu Konu ile ilgili olarak Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç.Dr. Kamil Çekerol “Online Sınav” ile ilgili olarak 

2010-2011 öğretim yılında online sınava başladıklarını söyleyen Çekerol, online sınavın Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi (BAUM) tarafından organize edildiğini belirtti.

Yrd. Doç.Dr. Kamil Çekerol bu yılı online sınavda deneme yılı olarak gördüklerini anlattı ve “Bu güne kadar Açıköğretim Fakültesi Dönemlik-Kredili Uzaktan Eğitim Programlarının yaz okulu ile güz dönemi ara ve dönem sonu sınavlarını online olarak internetten gerçekleştirdik.” dedi.

Dönemlik-Kredili Uzaktan Eğitim Programlarının güz dönemi ara ve dönem sonu sınavlarının Türkiye’de 68 ilde 71 merkezde gerçekleştiğini belirten Çekerol “Online sınavlar 68 ilde, kayıtlı öğrenci sayısına göre AÖF Bürolarında ve İl Sınav Koordinatörlüklerinde internet bağlantısı olan bilgisayarlar kullanılarak Cumartesi ve Pazar günlerinde 4 oturum halinde gerçekleştirildi. Ayrıca, İzmir’deki Yaşar Üniversitesinde Atatürk İlke ve İnkılapları ve Türk Dili derslerini uzaktan eğitim yöntemiyle, hem derslerin sunumlarını hem de bu derslerin online sınavlarını gerçekleştirdik.” dedi.

Yrd. Doç.Dr. Kamil Çekerol, Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak amaçlarının online sınavı daha sistematik hale getirerek, talep eden dış paydaşlarla Açıköğretim sınavlarını ve örgün programlarda da online sınavı yaygınlaştırmak olduğuna dikkat çekti. Online sınavların oturumlu olarak gözetmenler eşliğinde belirli saatlerde yapıldığını ifade eden Çekerol, birimlerden farklı model önerileri beklediğini söyledi.

“Öğrenciler online sınavdan memnun”

Öğrenci memnuniyetine değinen Yrd. Doç.Dr. Kamil Çekerol, “Öğrenciler online sınav sisteminden memnun kaldı. Öğrenciler online sınavın basit ve anlaşılır olduğunu söylüyor.” dedi. Online sınav uygulamasının tüm işletim sistemleri üzerinden yapılabildiğini açıklayan Çekerol, öğrencilere sınav oturumunda verilen şifre ve kullanıcı adı ile sınav ekranına girildiğini ifade etti. Bu sistemin devamlı geliştiğini belirten Çekerol, “Merkezden denetlenebilir bir sınav ortamı yarattık ve bu çok ciddi bir maliyet düşüşü oldu.” dedi.

Anadolu Üniveritesi E-Gazete

Yorum ekle

Güvenlik kodu Yenile

Video Dersler