:
AÖF Kitapları E-Kitaba Dönüşüyor Facebook Twitter
  • 2,350 Ders
  • 345,680 Üye
  • 22,056,462 Soru indirilme

AÖF Kitapları E-Kitaba Dönüşüyor

anadolu-uni-e-kitapAçıköğretlm Fakültesinde uygulamaya konacak olan e-kitap projesi İle dersler ve eğitimler elektronik hâle geliyor. Bir milyonu aşkın öğrencisine her yıl milyonlarca kitap basan Anadolu Üniversitesi, bu sayede hem maliyetten hem de kâğıt tüketiminden kâr sağlayacak. Konu ile ilgili Anadolu Üniversitesi gazetesinne açıklama yapan Açıköğretim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.
Doç. Dr. Sinan Aydın şunları söyledi.

Anadolu Üniversitesi Açrköğretim Sistemi 2 yıldır bir dönüşüm içerisinde. Yıllık sistemden dönemlik kredili sisteme geçiş yapan açıköğretim sisteminde hemen hemen tüm ders içerikleri yenilendi. Bu kapsamda ders sayısı toplam 1027 gibi rakamlara çıktı. Ders içeriklerinin yenilenmesi, fakültemizin elektronik ortamda yer alan içeriklerin de yenilenmesini zorunlu hâle getirmiştir.

Bu amaçla hem İnternet ortamında yer alan içerikleri güncellemek hem de daha ileride daha esnek kullanımı sağlayacak etkileşimli kitap projesine başladık. E-kitap olarak isimlendirdiğimiz bu ürün, ders kitaplanmızın içeriğini birebir sağlamanın yanında öğrencinin mobil olarak ulaşabileceği; içerisinde çeşitli etkileşim, video, ses ve dış kaynaklara ulaşım imkânı sağlayan öğretim ortamıdır. Bu sayede öğrencilerimiz fiziksel ders kitaplarına bağlı kalmadan zaman ve mekân bağımsız ders çalışabilecek. E-kitap projemiz, bu yıl 75 güz ve 75 adet bahar döneminde olmak üzere toplam 150 ders için hazırlanmaktadır.
Peki dezavantajları var mı?
Geliştiriciler olarak bizlerin ve kullanıcılar olarak öğrencilerimizin çok alışkın olmadığı tablet bilgisayarlarda daha verimli olarak kullanılan e-kitaplar, ilk kullanımda verimsiz olabilmekte. Ancak kitaplar için hazırladığımız özel simge ve kullanım kılavuzları sayesinde bu süreç kısaltılabilmektedir. Bir diğer dezavantaj da fiziksel olarak kâğıt ve kalem ile çalışmaya alışkanlığı olan, yeni teknolojilere yatkın olmayan öğrenci grubumuzun bu kitaplara alışma sürecidir. İleride fiziksel kitabın basılmayacağım düşünürsek uyumda sıkıntı duyan bu kitleye fiziksel kitabı alma seçeneği sunulabilir.

AVANTAJLARI
■Ne gibi yenilikler sağlıyor?
En önemli yeniliklerden biri, öğrenme materyallerinin tablet bilgisayarlar için geliştirilmesi. Tablet bilgisayarlar, oldukça hızlı yaygınlaşan; kullanımı, taşınması kolay yeni teknoloji kürünler. Öğrencilerimizin dersle ilgili malzemeleri daha etkin kullanımını sağlayacak bu ortamlar ,çok yakında kitaplarımızın yerini alacak. Kitaplarımızın bu formatta ulaştırmasının öğrencilere sağlayacağı birçok faydanın yanında yönetimsel olarak da kitabın güncellenmesi, yayımlanması, öğrenciye ulaştırılmasında büyük avantajlar sağlayacak.
■Her kademeden öğrenci var. Bunların erişimi için nasıl bir yol izliyorsunuz?
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi, öğrencileri için birçok farklı hizmetler sunuyor. E-öğrenme, bu hizmetlerden biri. Öğrencilerimiz, İnternet ortamından basılı kitaplarının elektronik versiyonuna ulaşabilmekte, deneme sınavları ile kendilerini sınayabilmekte ve etkileşimli kitaplar sayesinde daha etkili bir öğrenme ortamına kavuşacaklar. E-kitap hizmetlerimiz; sadece belirli bir cihaz ya da işletim sisteminde değil IOS, Android ve Windows işletim sistemleri ile çalışan tablet bilgisayarlar ve masaüstü bigisayarla uyumludur. Bir diğer özellik ise bu malzemenin bir kerede tablet bilgisayara indirilerek daha sonra İnternete ihtiyaç olmadan çalışmasını sağlayabilecek yapıda olmasıdır.
■ Bir model olacağını düşünüyor musunuz?
Günümüzde mobil teknolojilerinin gelişmesi ve yaygınlaşması, iş yapma biçimlerimizi ve hayatımızı değiştiriyor. Biz de buna uyumlu olarak kendi modelimizi geliştiriyoruz. Normalde örgün sistemlerde ya da öğrenci sayısı daha az olan sistemlerde daha özel modeller türetilebiliyor. Fakat biz kitle eğitimi yaptığımız için bütün öğrenme sistemlerimizi buna göre tasarlıyoruz. Bilgisayar Destekli Eğitim Biriminin tasarladığı ve yüksek öğrenci sayılarına hizmet verecek şekilde optimize edilmiş öğrenme yönetim sistemlerini kullanmaktayız.
■ Bu proje üniversiteye ne gibi bir katkı sağlayacak?
Yeni bir model olan e-kitap projesi henüz başlangıç aşamasında. İlk 75 kitap ile birlikte oldukça önemli tecrübe kazandık. Öğrenme malzemelrinin üretiminde kullanılablecek medyaların yer aldığı sayısal kütüphaneler oluşturmaktayız. Bu kütüphanede yer alan resim, çizim, fotoğraf, karikatür ve videolar önümüzdeki dönemlerde geliştirilecek ürünler için bir havuz oluşturacaktır. Fiziksel kitap basımı için harcanan mali ve doğal kaynakların korunması, hem ülkemiz hem de dünya için önemli bir katkı olacaktır.

Yorum ekle

Güvenlik kodu Yenile

Video Dersler