:
Görme engellilere özel sınav yazılımı Facebook Twitter
  • 2,350 Ders
  • 345,680 Üye
  • 22,056,462 Soru indirilme

Görme engellilere özel sınav yazılımı

TRT Okul ve Anadolu Üniversitesi tarafından engelliler için hazırlanan "Biz de Varız" adlı programın galası TRT Arı Stüdyosu'nda 22 Mart günü gerçekleştirildi. Galaya BaşbakanYardımcısı Bülent Arınç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın da katıldı.

Yayın öncesinde düzenlenen kokteyle katılan engelliler, programa katılan konuklarla birlikte keyifli dakikalar yaşadı.

Sunuculuğunu Burak Kut'un yaptığı programın açılışı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüğü Gösteri Sanatları Topluluğu Mehter Takımının gösterisiyle başladı. Daha sonra sahne alan "Devinimler ve Yaşama Sevinci Dans Topluluğu", engellerine rağmen neler yapabileceklerini danslarıyla gösterdi. Gösterinin ardından, 1999 Marmara Depreminden sonra engellilerin sembol isimlerinden biri haline gelen Ömür Kınay tarafından hazırlanan, seslendirmesini Okan Bayülgen'in ve müziklerini Ceza'nın yaptığı "Empati" isimli kısa film gösterildi. Ceza da gecede engellileri yalnız bırakmadı. Engelliler için gönüllü faaliyetlere imza atan müzik grubu "Lirik Nefesler" yan flüt grubu da izleyenlere keyifli dakika lar yaşattı. Gecede ayrıca görme engelli olan Emrah Erdem de Hakan Aysev ile birlikte bir konser verdi.

ENGELSİZ TRT

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, TRT Okul'da engellilerle ilgili iki program yaptıklarını belirterek "Diğer programlarda olduğu gibi burada da aslında engelli diyerek hayatın içerisine sokmadığımız insanların aslında imkân verildiğinde neler yapabileceklerini göreceğiz." dedi. Rektör Prof. Dr. Davut Aydın da Anadolu Üniversitesinin, Türkiye'de ilklere imza attığını ifade ederek, Üniversitemizin engelliler ile ilgili eğitimlerinin devam ettiğini söyledi. Aydın bunların içinde işitme engelliler, zihinsel engelliler, konuşma bozuklukları, üstün zekâlılar, entegre yüksekokulu, lisans ve ön lisans eğitimi yapan, yüksek lisans ve doktora yapan enstitüler ile öğretmen yetiştirme programlarının olduğunu ifade etti. Bu yönüyle 30 yıldan beri çok güçlü bir eğitime sahip olan üniversitelerin başında geldiklerini belirten Prof. Dr. Aydın "Tabii bu kadar farklı birimleri değişen koşullar içerisinde yenilemek gerekiyor. Bu anlamda biz bu birimleri bir mükemmeliyet merkezine dönüştürerek bunların toplumun bütün kesimlerinde daha yaygın faaliyette bulunması için bir çaba içerisindeyiz. Çalışmalarımız devam ediyor ve bunu da ilerleyen dönemlerde gerçekleştireceğiz." diye konuştu.

Aydın sözlerini şöyle sürdürdü:

"500 binin üzerinde görme engelli çocuğumuz, vatandaşımız var. Bu çok büyük bir sayı. Görme engellilerin en büyük sorunu sınavlarda karşılaştıkları sıkıntılar. Kendilerine yardımcı olmak üzere iki kişi görevlendiriliyor. Biz de de Açıköğretim Sistemi içerisinde çok sayıda görme engelli öğrencimiz var. Bu sorunu çözmek için biz çok yoğun çalışıyoruz. İletişim teknolojileri öylesine hızlı gelişiyor ki bu teknolojileri engellilerimizin yaşamını kolaylaştırmak için kullanmak zorundayız. Bu anlamda Üniversitemizin, Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezindeki arkadaşlarımız engelliler için sınavlarda kullanılmak üzere bir yazılım gerçekleştirdiler. Bu bağlamda Haziran sınavında kendilerine hiç yardım olmadan tüm sınavlarını diğer öğrencilerle birlikte gerçekleştirmiş olacaklar. Dünyada ilk olan bir uygulama ve birden fazla dil kullanılabiliyor. Böylelikle gerek engellilerle ilgili olarak yapılan çalışmalar, gerekse diğer alanlarda bilgi iletişim teknolojilerinin yoğun bir şekilde kullanılarak kendilerinin yaşamlannı kolaylaştırması içerisindeyiz. Sanıyorum önümüzdeki dönemde çok yeni projelerle karşınıza gelmiş olacağız"

TOPLUMUN PARÇASI OLACAKLAR

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da konuşmasında TRT ile Anadolu Üniversitesinin bu çalışmada önemli payı olduğunu kaydederek, TRT Okul'un eğitici, eğlendirici, öğretici bir kanal olduğunu belirtti. Engellilerin isterse neler yapabileceklerini gördüklerini söylen Arınç, sözlerine şöyle devam etti:

"İstatistikler şunu gösteriyor; Türkiye'de her 8 aileden birinde bir engelli yaşıyor. Eskiden bunun bu kadar farkında değildik. Onlar evlerinde annelerinin, babalarının en büyük üzüntüsü olarak topluma küsmüş, hayata küsmüş insanlar olarak yaşıyorlardı. Şüphesiz kolay değil, şu veya bu şekilde engelli olmuş ama hepimizin bir parçası olan bu insanları bir birey olarak kabul ediyoruz. Öylesine düzenlemeler yaptık ki şimdi o engelli kardeşlerimizin, yurttaşlarımızın toplumun bir parçası olarak, hem de asli bir unsuru olarak yüzleri gülmeye başladı, aileleri için, anneler, babalar ve kardeşler için artık bir sevinç unsuru haline geldi." 

Bu hizmetlerin hem maddi hem manevi açıdan daha da artacağını ve güçleneceğini ifade eden Arınç, 12 Eylül 2010' da yapılan referandumda Anayasa'nın 10. Maddesini engelli vatandaşlar için pozitif ayrımcılık içerecek şekilde değiştirdiklerini vurguladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise son 10 yılda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla engellilere yönelik başlatılan önemli bir çalışma olduğunu ifade ederken Türkiye'de kendilerinden önceki dönemde engelli yasası bulunmadığını söyledi. Şahin, 90'lı yıllarda ülkeye gelen yabancı heyetlerin "Ne kadar şanslısınız, caddelerde hiç engelli göremiyoruz, bunu nasıl başarıyorsunuz?" dediklerini ancak engellilerin evden çıkamadığı için böyle bir tablonun ortaya çıktığını kaydetti. Asıl engelin, engellilerin sorununu görmemek olduğunu ifade eden Şahin, büyük bir siyasi irade ve güçlü parlamentoyla çalışmaların bugünkü noktaya geldiğini belirtti.

FIRSAT EŞİTLİĞİ

Bu çalışmaları yeterli bulmadıklarının altını çizen Fatma Şahin, yeni bir yol ha-ritasının çalışması içinde olduklarını söyledi. Şahin "Engelli, engelsiz herkese fırsat eşitliği verdiğiniz zaman neleri yapabildiklerini görüyorsunuz. Eğitimin önündeki engeli kaldırıyoruz, sağlığın önündeki engeli kaldırıyoruz, istihdamın önündeki engeli kaldırıyoruz ama başka bir şey daha var; empati. Kendini onun yerine koymak, o tekerlekli sandalyeye koymak, gözünüzü kapatıp empati yaptığımız zaman, bu toplum bütün engelleri aşacak." diye konuştu.

Yorum ekle

Güvenlik kodu Yenile

Video Dersler