:
Yeni Ders Kitapları Yolda Facebook Twitter
  • 2,350 Ders
  • 345,680 Üye
  • 22,056,462 Soru indirilme

Yeni Ders Kitapları Yolda

Anadolu üniveristesi halen değişmekte olan eğitim sistemine uyum sağlaycak yeni ders kitaplarının hazırlanmasına hızla devam etmekte bu nedenle  Açık ve Uzaktan Eğitim alanındaki kitapların yazımıyla ilgili ‘ Ders Kitabı Hazırlama Süreci Bilgilendirme Toplantısı’, 5 Şubat Cumartesi günü Öğrenci Merkezi Salon 2009’da gerçekleşti. Uzaktan Eğitim Sistemi içinde yer alan, lisans ve ön lisans programlarına ilişkin bilgiler bu toplantı kapsamında katılımcılara iletildi.

Uzaktan Eğitim Tasarım Birimi Genel Koordinatörü Prof. Dr. Levend Kılıç, “ Biz bu sisteme 1980’li yıllarda başladık. Yasada da belirtildiği gibi bu sistem ulusal düzeyde yürütülmektedir. Bu nedenle biz kuruluş günümüzden beri içimizdeki tüm öğretim üyeleriyle özellikle kitap yazımında, televizyon programlarında paylaşarak bu güne geldik” dedi farklı üniversitelerden gelen öğretim üyelerine katılımları için teşekkür etti.

Toplantıda konuşma yapan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın şunları söyledi: “ Küreselleşmeye bağlı olarak tüm dünyada çok hızlı bir gelişim yaşanıyor. Bu değişimlere ayak uydurabilmek için kurumların bir işe başlarken rekabetin, üretkenliğin, saydamlığın hakim olduğu bir anlayışla yollarına devam etmeleri gerekmektedir. Göreve geldiğimizde üniversitemizin bütün vizyonunu yeni baştan düzenledik. Bunun sonucunda vizyonumuzu yaşam boyu öğrenme olarak belirledik. 1 Ocak 2011 itibariyle şu an Anadolu Üniversitesi yaşam boyu öğrenme vizyonu içersinde stratejik planlamalarını yapan bir dünya üniversitesidir. Vizyonumuzu geliştirirken rekabet unsurunu göz önüne almamız gerekir, 2000’li yıllarda rekabeti belirleyen bilgidir. Bu anlamda yaşam boyu eğitim bizim bilgi birikimimiz içersinde elli yılı aşkın önemli bir vizyondur. Otuz yıl önce başlayan Açıköğretim sistemi Bologna Süreciyle yeniden yapılandırılıyor. Elektronik kitaba doğru gidiyoruz, interneti geliştiriyoruz, bir başka ayak olarak geçen hafta TRT Okul kanalını açtık. Buna bir şey daha ekledik, şu an TRT Okul projesiyle küresel bir yayın yapılıyor. Bu bir dijital projedir, tüm faaliyetlerimizi uydu kanalları üzerinde göstereceğiz”.

Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, Açıköğretim Fakültesi’nin işlevinden bahsetti ve konuşmasına şu sözlerle devam etti: “ Bugün Açıköğretim materyalleri içerisinde en önemlisi kitap ve kitabı destekler nitelikte internettir. Biz her yıl beş buçuk milyon kitap basıp, ülkenin her yerine ulaştırmaya çalışıyoruz. Hedefimiz bu kitaplarımızı etkileşimli bir şekilde internet ortamına sunmak, geldiğimiz nokta bu. Yine de televizyon bizim için en önemli destekleyici materyal. Hem öğrenciler açısından, hem öğretim için bu gün televizyon önemli bir özellik. TRT-Okul kanalıyla günde on iki saat canlı yayın yapılıyor.”

Yorum ekle

Güvenlik kodu Yenile

Video Dersler

SOSYAL MEDYADA BİZ